88
1544914

Spegel, av Firma Busch & Echtler (spegel- och lackerarfabrik i Göteborg 1747-1802), Senbarock.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 700 - 3 600 EUR
2 820 - 3 760 USD
Klubbat pris
28 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld och bronserad. Genombrutet krön med dekor av rocailler och blommor mot pikerad botten, ramverk med infällda listglas och målad dekor av blomster. Tudelat och kvicksilverfolierat spegelgas. Otydligt signerad Busch & Echtler samt märkt med Göteborgs hallstämpel. Höjd 138, bredd 63 cm.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?