"Christian Joachim Klingspor" (1714-1778) & makan "Helena Christina Klingspor" (född De Besche) (1730-1765)
Ett par. Signerade J. Stålbom pinxit och daterade 1758 a tergo. Duk, vardera 78,5 x 63 cm. Samtida ramar.
Tidigare i samlingarna på Åkers styckebruk, Södermanland, därefter i arv.