848
1555074

August Malmström

(Sverige, 1829-1901)
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
45 000 - 54 000 EUR
46 900 - 56 300 USD
Klubbat pris
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst
+46 (0)727 33 24 02
August Malmström
(Sverige, 1829-1901)

"Vill frun köpa?"

Olja på duk 119 x 91 cm.

Proveniens

Advokat Emil Heijnes samling.
Privatsamling, Sverige.
Bukowski Auktioner, Internationella Vårauktionen 466, 25 - 28 april 1989, kat. nr 168.
Privatsamling, Sverige.

Nordiska Museet, Stockholm, "Barnet i konsten", 1941, kat. nr 188.

Tomas Björk, "August Malmström - Grindslantens målare och 1800-talets bildvärld", 1997, omnämnd s. 226 samt avbildad s. 227.

Barnmotiv utgör en viktig del i August Malmströms produktion, speciellt inom hans genremåleri. Vi känner idag till ungefär 40 oljemålningar av konstnären med barnmotiv och utöver det tillkommer ett flertal skisser, repliker och litografier. ”Vill frun köpa?” är en av de mest kända barnmotiven från Malmströms sena period. Han återupptog kring 1800-talets mitt att skilda barn men nu målade han dem i större format vilket möjliggjorde en friare penselföring en nya kompositionsmönster. Tomas Björk skriver om motivet: ”I samspelet mellan de rikligt varierade blå, röda och bruna nyanserna är målningen en av de koloristiskt mest raffinerade bland de senare barnmotiven.”

Auktionens målning är en osignerad replik av den ursprungliga målningen. Det var vanligt förekommande för Malmström att göra repliker av sina mest populära motiv. Den första versionen visades oftast på en större utställning och om motivet uppskattades av publiken fick konstnären vanligtvis beställningar på ytterligare versioner. Om auktionens aktuella replik skriva Björk: ”I kvarlåtenskapen fanns en sådan version av ’Vill frun köpa?’, som av allt att döma tillkommit efter den utställda versionen. Den är osignerad men äger den finish som man förknippar med andra utförda verk. Malmström har också infört några små förändringar som uppfattas av betraktaren först vid en noggrann granskning. Så gott som hela motivet har kopierats från ursprungsversionen men leksakshästen har flyttats till förgrunden och den sittande flickans sjalett kring axlarna har uteslutits. I repliker tycks Malmström ha undvikit att åstadkomma en direkt kopia av den ursprungliga versionen. Detta förfaringssätt kan indikera att han ansåg att förbättringar hela tiden var möjliga eller också ville han på detta sätt förläna sina repliker status som ’original’”

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?