842
1537571

Konstantin Fedorovic Yuon

(Ryssland, 1875-1958)
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
45 000 - 54 000 EUR
46 900 - 56 300 USD
Klubbat pris
2 700 000 SEK

Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst
+46 (0)727 33 24 02
Konstantin Fedorovic Yuon
(Ryssland, 1875-1958)

Flodmotiv

Signerad K Yuon med kyrillisk skrift. Olja på duk 69 x 142

Tilläggslista

Titel ändrad till Flodmotiv

Proveniens

Elsa f. von Wogau och Hugo Marc (1869 – 1918), handelshuset Wogau & Co, Moskva, Ryssland. 1918 kom Elsa von Wogau till Sverige och denna målning medföljde.
Därefter i arv inom familjen.

Konstantin Fedorovic Yuon föddes i Moskva i en familj med schweizisk-ryskt ursprung. Mellan 1892 och 1898 studerade han vid Moskvas akademi för måleri, skulptur och arkitektur där Konstantin Savitsky och Konstantin Korovin var bland hans lärare. Efter examen tog han privatlektioner hos konstnären Valentin Serov. Under flera resor till Västeuropa, särskilt till Paris, kom han i kontakt med Camille Pissarro och andra impressionister, men behöll sin egen distinkta stil. Före revolutionen låg fokus i Yuons kreativa arbete på ryska landskap, städer med kyrkor, kvinnor i folkdräkter och traditionellt ryskt liv. Han fann inspiration i provinserna med sina magnifika kloster och kyrkor.

Landskapsmålningen som presenterad på denna auktion föreställer en vy över en krök i floden Volga med en by synlig på den motsatta stranden. Konstnären har fångat intrycket av det stilla landskapet utan att fixera sig vid en viss punkt. Den frodiga vegetationen i förgrunden är avbildad med korta penseldrag i alla riktningar. De pointillistiskt pålagda rena färgerna bildar ett komplext och livfullt nät av grönska. Längre bort i bilden passerar segelfartyg, det flyter nedför floden samtidigt som den lilla byn reser sig på den motsatta stranden. Bebyggelsen är målad med breda penseldrag och klosterkomplexets kupoler avtecknar sig mot den ljusblå himlen. Den diagonal som floden bildar i kompositionen förstärks av promenadstråket till vänster som leder mot den fjärran horisonten.

År 1911 gjorde Yuon en resa till den pittoreska staden Uglich, en av de äldsta städerna vid Volgas flodbankar, och det är möjligt att denna målning tillkom under denna resa. Yuon visade sex verk målade i Uglich på Union of Russian Artists' utställning i Moskva och S:t Petersburg 1913-14 och målningen förvärvades av Hugo Marc och Elsa von Wogaus familj i Moskva vid denna tid.

Familjen Wogaus verksamhet i Ryssland började med ett handelsbolag som grundades av Philipp Maximilian von Wogau (1807-1880). Med hjälp av vinsterna från tehandeln började företaget köpa och sälja bomull. I början av första världskriget hade handelshuset Wogau byggt upp och kontrollerade ett av de mest omfattande handels- och industrikonglomeraten i det ryska imperiet. Elsa von Wogau, född 1876 i Moskva, var barnbarn till företagets grundare. Hon gifte sig med Hugo Marc (1869 - 1918) som sedan blev delägare i handelshuset. När Tyskland förklarade krig mot Ryssland hotades de tyskägda företagens ställning. Även om Wogau & Co. formellt var verksamt fram till 1918 hade den mesta verksamheten upphört redan 1916. Vid tiden för revolutionen hade många medlemmar av grundarfamiljerna lämnat landet. Elsa von Wogau flyttade från Ryssland till Sverige tillsammans med en av sina söner 1918. Hugo Marc dog i Moskva 1918.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?