839
1537577

Nikolai Alexandrovich Klodt

(Ryssland, 1865-1918)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 840 - 11 100 EUR
9 050 - 11 300 USD
Klubbat pris
115 000 SEK
Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Nikolai Alexandrovich Klodt
(Ryssland, 1865-1918)

Sommarlandskap med sjö

Signerad och daterad 1909. Olja på duk 60 x 80 cm.

Proveniens

Elsa f. von Wogau och Hugo Marc (1869 – 1918), handelshuset Wogau & Co, Moskva, Ryssland. 1918 kom Elsa von Wogau till Sverige och denna målning medföljde.
Därefter i arv inom familjen.

Foto: Interiörbild från familjen Marcs hem på gatan Vorontsove Pole i Moskva. Den aktuella målningen av Klodt är placerad ovanför skrivbordet_