Sommarlandskap med sjö
Signerad och daterad 1909. Olja på duk 60 x 80 cm.
Elsa f. von Wogau och Hugo Marc (1869 – 1918), handelshuset Wogau & Co, Moskva, Ryssland. 1918 kom Elsa von Wogau till Sverige och denna målning medföljde.
Därefter i arv inom familjen.
Foto: Interiörbild från familjen Marcs hem på gatan Vorontsove Pole i Moskva. Den aktuella målningen av Klodt är placerad ovanför skrivbordet_