831
1556167

Gustaf Cederström

(Sverige, 1845-1933)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 250 - 2 700 EUR
2 350 - 2 820 USD
Klubbat pris
330 000 SEK
Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Gustaf Cederström
(Sverige, 1845-1933)

Porträtt föreställande general Bror Cederström (1824-1893)

Signerad G. Cederström och daterad -95. Olja på duk 83,5 x 67 cm.

Proveniens

Friherrinnan Henriette (Ette) Coyet (f. Cederström). (1859 - 1941) gift med Gustaf Johan Coyet, Torups slott.
Samlingarna på Torups slott, Bara socken, Skåne

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Gustaf Cederström Minnesutställningen", 9 januari - 10 februari 1935, kat. nr 176.

I bakgrunden syns Bror Cederströms söner (Ette Coyets bröder) till häst; Claes Cederström (1864-1950) och Bror Cederström (1860-1932).

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?