829
1563837

Ida Gisiko-Spärck

(Sverige, 1859-1940)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 080 - 1 350 EUR
1 140 - 1 420 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Ida Gisiko-Spärck
(Sverige, 1859-1940)

Vy från kusten vid Skotterup i Danmark.

Signerad Ida Gisiko-Spärck och daterad Skotterup -97. Olja på papper lagd på papp-pannå 16 x 23 cm.

Ida Emma Charlotta Gisiko-Spärck (1859-1940) var en svensk konstnär, förknippad med den s.k. Önningebykolonin.
Hon blev antagen till Kungliga Konstakademin 1882 där hon blev kvar till 1887. Bland hennes studiekamrater fanns många i dag kända konstnärsnamn såsom bl.a. Hanna Pauli, Lotten Rönquist, Hilma af Klint, Gerda Roosval-Kallstenius, Gottfried Kallstenius, Anselm Schultzberg, Carl flodman m.fl.
Under sommaren 1886 deltog Gisiko-Spärck i en konstnärsexkursion till Kungsör ledd av akademiprofessorn och konstnären Per Daniel Holm. Flera av ovan nämnda konstnärskamrater var då med på denna resa. Under 1880-talets slut studerade hon i Paris och var i huvudsak känd för sina landskapsmotiv.
Gisiko-Spärck var en av de konstnärer som samlades kring den finländske målaren Victor Westerholm i Önningebykolonin som var en konstnärskoloni på Åland under perioden 1886–1914. Gisiko-Spärck spenderade flera somrar där under slutet av 1880-talet och i början av 1890-talet. År 1894 gifte hon sig med sig Johan Albert Spärck (1840–1903) och flyttade till Danmark.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?