828
1536649

Per Ekström

(Sverige, 1844-1935)
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
2 710 - 4 510 EUR
2 840 - 4 730 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst
+46 (0)727 33 24 02
Per Ekström
(Sverige, 1844-1935)

Landskap med läsande dam

Signerad Ekström. Utförd omkring 1877-80. Olja på duk 70 x 97 cm.

Manne Hofrén, "Per Ekström. Människan och målaren", 1989, omnämnd s. 85, avbildad fig. 24, s. 87.

Enligt Manne Hofrén bör denna målning dateras mellan 1877 och 1880, dvs Per Ekströms första tid i Frankrike. Konstnären anlände 1876 och skulle stanna där under en längre period. Miljön han skildrar i målningen är troligast får seinetrakten i grannskapet av Paris. I blickfånget har han målat en kvinna i tidstypiska kläder som sitter i gräset insjunken i en bok. Hofrén kallar verket ett stycke "paysage intime" och ser ovanligt starka stilistiska likheter med den franska mästaren Corot. För Ekström var skildringen av ljuset central, men vi ser i här hur han tidigt i karriären även gav marken och vegetationen stor plats i målningarna.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?