811
1542322

Jacob Philipp Hackert

(Tyskland, 1737-1807)
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
27 000 - 31 500 EUR
28 200 - 32 900 USD
Klubbat pris
420 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Jacob Philipp Hackert
(Tyskland, 1737-1807)

Kortspelare utanför värdshus

Signerad Jaq Ph. Hackert och daterad 1763. Duk 60 x 71 cm. Äldre förgylld ram. Certifikat från dr Claudia Nordhoff, mars 2024 medföljer.

Proveniens

Grosshandlare Carl Scharps (1789-1848), i arv till hans änka Catharina Carin, såld Bukowskis 25 oktober 1876, katalognummer 68.
Köpt av sonen Johan Henrik [Janne] Scharp (1830-1890), i arv till hans änka Clara Westman (1831-1902), såld Bukowskis 14 oktober 1902, auktion 148, katalognummer 6.
Inköpt av Edvin Almqvist, därefter i arv.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?