78
1528831

Stolar, fyra stycken, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), Gustavianska.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
907 - 1 090 EUR
985 - 1 180 USD
Klubbat pris
6 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Bemålade i vitt med bronserade detaljer. Skuren dekor av fleuroner och kymation. Kragade kannelerade ben. Tre stycken signerade EÖM. Sitthöjd 45, rygghöjd 92 cm.

Proveniens

Per Parén Collection