745
1533617

Godfried ( Godefridus) Schalken

(Holland, 1643-1706)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 350 - 1 800 EUR
1 410 - 1 880 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
(Holland, 1643-1706)

Korvstoppning

Pannå 30,5 x 24,5 cm.

Proveniens

Vente Akers, London 1816
Vente duc de Marlborough, London 1819.
Collection H Servvas, Oldenzaal.
Vente Glückstadt, Köpenhamn, 1924.
Vente Jonkheer, Amsterdam, 1948.
Vente Christie’s New York, 1987.
Privatsamling, Sverige.

Smith, 1883, no 19.
Hofstede de Groot, 1913, no 147.
Thieme et Becker, 1907-1947, p. 570, no 147.
Robinson, 1974, p. 29, note 50, p. 116, fig 31.
Sumowski, 1977-1985, vol 3, p. 1148, no 529. (Dou).
Thierry Beherman, ”Godfried Schalken”, 1988, upptagen i katalogen, kat nr 166, sid 262. (”Jeune femme faisant des saucisses”) signerad, utförd 1665-1670.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?