Kan inte nå servern
735
1556158

Carl Milles

(Sverige, 1875-1955)
Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
36 000 - 54 000 EUR
37 600 - 56 300 USD
Klubbat pris
900 000 SEK
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Rasmus Sjöbeck
Stockholm
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst
+46 (0)727 33 24 02
Carl Milles
(Sverige, 1875-1955)

Dansande menad

Daterad Stockholm 1914. Gjutarstämpel Herman Bergman fud. Koncipierad 1913. Grönpatinerad brons. Längd 46, höjd 72, bredd 20 cm.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Torups slott, Bara socken, Skåne. Enligt anteckning inköpt 1920.

Litteratur

"Små konstböcker No. 18. Carl Milles. 62 reproduktioner i tontryck efter fotografier af originalen", avbildad helsida s. 58 (under titeln "Danserska").
Henrik Cornell, "Carl Milles, hans verk", 1963, motivet upptaget i verkförteckningen s. 252, jfr bild s. 40.
Millesgårdens konstdatabas, registrerad med nr M 79.

Övrig information

Som ung bedrev Carl Milles självstudier i antikens skulptur på museer i Paris och München. Antikintresset behöll han hela livet och för honom var den antika skulpturen en ständig källa till kunskap och inspiration. Övertygelsen om nyttan av att studera antikens skulptur fick Carl Milles i sin ungdom då han assisterade den franske skulptören Auguste Rodin. Rodin var en hängiven beundrare och samlare av både antik och östasiatisk skulptur.
När Carl Milles fick ekonomiska möjligheter började han samla grekiska och romerska antikviteter. Han började med marmorskulpturer. Senare köpte han även mindre bronser och keramikkonst, mynt och guldsmycken. Han talade om sin samling som The Greek Collection och använde den i sin skulpturundervisning. Hans elever, både på Konstakademien i Stockholm och på Cranbrook Academy of Art utanför Detroit, uppmanades att skaffa sig ordentliga kunskaper om antik skulptur.
Förutom de grekiska och romerska verken, samlade Milles också egyptiska, etruskiska och kinesiska antik­viteter. Samtliga finns idag på Millesgården i Stockholm.
Vid två stora konstmanifestationer, Baltiska utställningen i Malmö 1914 och Jubileumsutställningen i Göteborg 1923, spelade Milles en central roll. I Malmö visades för första gången skilda verk med dansmotiv: Danserskor (musselkalksten, 1913), Två danserskor (brons, 1914–17), samt den för auktionen aktuella Danserska (bronsrelief, 1913). I dansmotiven manifesterades en ny inspirationskälla, den grekisk-arkaiska skulpturen, och Carl Milles visade upp en ny känsla för form och rytm.

Konstnär

Carl Milles var en svensk skulptör född i Lägga. Han studerade på Tekniska skolan i Stockholm, på Ecole des Beaux-Arts i Paris för Auguste Rodin samt på studieresor till Tyskland, Nederländerna och Belgien. I Paris kom han att stanna i många år och försörjde sig som ornamentsnidare. Han studerade djuren i Jardin des Plantes (den zoologiska trädgården) och tog starka intryck av Auguste Rodin. Milles slog igenom med ett monument över Sten Sture i Uppsala. Han ställde ut på världsutställningen år 1900 och har senare tillägnats en separatutställning på Tate Gallery i London. Milles var professor i modellering vid Kungliga konsthögskolan i Stockholm. Välkända skulpturer på offentliga platser signerade Carl Milles är ”Gustav Vasa”-statyn på Nordiska Museet, ”Orfeusgruppen” utanför konserthuset i Stockholm och ”Poseidonfontänen” i Göteborg. Hans skulpturer är arkaiska i sitt uttryck och ofta utförda i brons eller gips. Som lärare vid Cranbrook Academy utanför Detroit i USA fick han möjlighet att utföra skulpturer åt amerikanska beställare. Regelbundet återvände Carl Milles och hustrun Olga till sitt hem Millesgården på Lidingö, som de skänkte till svenska folket.

Läs mer
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?