679
1554001

Victor Forssell

(Sverige, 1846-1931)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 090 - 1 360 EUR
1 180 - 1 480 USD
Klubbat pris
7 500 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Victor Forssell
(Sverige, 1846-1931)

"Kalmar slott"

Signerad V. Forssell. Utförd omkring 1880. Olja på pannå 27,5 x 37,5 cm.

Proveniens

Gösta Stenmans samling, Stockholm/Helsingfors. (Nr 2450)
Fru Bertha Stenman, Stockholm. (Gösta Stenmans hustru)
Holländsk Konst Aktiebolag, Stockholm.
Stockholms Auktionsverk, Kvalitetsauktion, 16 - 20 november 1971, kat. nr 471.

Konstakademien, Stockholm, "Konstakademiens minnesutställning", 1932.
Holländsk Konst Aktiebolag, Stockholm, "Minnesutställning över Victor Forssell", 1941.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, Sveriges Allmänna Konstförening, "Friluftsmåleriets genombrott i svensk konst 1860-1885", 1944, kat. nr 109.

Sveriges Allmänna Konstförening, "Minnesutställning över Victor Forssell i Konstnärshuset", Stockholm, september 1950, kat. nr 146.
Riksförbundet för bildande konst, utställning nr 196 "Båtar, stränder och hav", kat. nr 1.

Viggo Loos, "Victor Forssell", avbildad pl. 22, s. 149.