674
1556533

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Utropspris
1 500 000 - 2 000 000 SEK
135 000 - 180 000 EUR
141 000 - 188 000 USD
Klubbat pris
2 850 000 SEK
Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

"Målargården"

Signerad C.L och daterad 1915. Akvarell, bildyta 68 x 99 cm.

Proveniens

Fritzes Kungl. Hovbokhandel, Stockholm.
Konsul Samuel Sandberg, Söderhamn.
Bukowski Auktioner, Internationella Vårauktionen 458, 19 - 22 april 1988, kat. nr 291.
Nordén Auktioner, Skandinavisk konst samt antikviteter, 24 maj 1994, kat. nr 170.

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Invigningsutställning: Larsson-Liljefors-Zorn", mars - april 1916, kat. nr 127.
Charlottenborg, Köpenhamn, Svenska Konstutställningen, 1916, kat. nr 462
Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Svensk konstkavalkad 1916-1956 - Jubileumsutställning", 1956, kat. nr 6 (med titel "Naken modell på gårdsplanen")

"Konst i svenska hem", andra delen, 1943, upptagen s. 262, under samling 401: "Konsul Samuel Sandberg, Söderhamn".
Ulwa Neergaard, "Carl Larsson, signerat med pensel och penna", 1999, avbildad s. 543 samt upptagen i katalogdelen, under år 1915, s. 159, kat. nr 1641.

Åren 1914-1915 spenderar Carl Larsson största delen av sin tid med väggmålningen ”Midvinterblot” som skulle täcka den sista tomma väggytan i Nationalmuseums trapphus. För att stötta konstnären ekonomiskt under denna period beställde Fritzes Kungl. Hofbokhandel i Stockholm en rad akvareller av honom med hans uppskattade Sundborn-motiv. I ”Målargården”, som tycks vara en av dessa akvareller, visar konstnären prov på både sin tekniska skicklighet och sin kompositionella kreativitet. Vi ser modellen sitta vid Carl Larssons staffli framför förstugan och Verkstaden i huvudbyggnaden med ateljédelen till vänster. Hon sitter framför staffliet och betraktar målningen som konstnären målat av henne men Larsson själv tycks ha lämnat scenen. Kanske för att skissa på auktionens aktuella målning istället.
Fotografiets utveckling under 1800-talet hade ett betydande inflytande på måleriet. De franska impressionisterna började implementera en rad tekniker för att skapa den spontana effekten av ett äkta ögonblicksbild, inklusive djärvare utsnitt och nya perspektiv. De strävade efter att avbilda människor i deras naturliga rörelser, snarare än i de konstgjorda positioner som karaktäriserade den akademiska konsten. I ”Målargården” kan man vittna om fotografiets påverkan även på Carl Larsson. Istället för att en centrera kompositionen kring modellen och staffliet så placerar konstnären dem ur fokus där halva staffliet till och med beskurits. Naturen däremot, som i vanliga fall skulle ha en sekundär funktion i en akademisk figurscen, ges här närmast en huvudroll i Carl Larssons komposition.

Konstnär

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?