672
1554079

Karl Cederberg

(Sverige, 1861-1904)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 610 - 4 520 EUR
3 810 - 4 770 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Karl Cederberg
(Sverige, 1861-1904)

Villaträdgården Linköping

Signerad K. Cederberg och daterad -89. Olja på duk 57 x 74 cm.

Proveniens

Inköpt direkt av konstnären.
Därefter i arv inom familjen.

Gösta Olson, "Från Ling till Picasso", avbildad.

Målningen föreställer Gösta Olson (Svensk-Franska Konstgalleriet), hans systrar och deras moder Augusta Bengtsson. Karl Cederberg var halvbror till Gösta Olson och var son till pappan Adolf Fredrik Olsson innan äktenskapet med Augusta.

Målningen är från deras bostad på hörnet av Gråbrödragatan/Ågatan, 1899 och finns avbildad i boken "Från Ling till Picasso" av Gösta Olson.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?