Porträtt av Pierre Louis Alexandre (Pettersson)
Signerad C. Althin. Olja på duk 46 x 55 cm.
Pierre Louis Alexandre var en ofta anlitad modell på Konstakademien i Stockholm under slutet av 1800-talet. Övriga konstnärer vilka avbildat honom är bland annat Johan Krouthén och Oscar Björck.