Bemålade och delvis förgyllda. Rektangulär ryggbricka. Skuren dekor av kymation, överkragade och kannelerade ben med rosettanfanger. Signerade IEH samt en märkt med Stockholms stolmakarämbetes etikett. Sitthöjd 42, rygghöjd 85 cm.