663
1549258

Sir Robert Ponsonby Staples

(Storbritannien, 1853-1943)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 720 - 3 630 EUR
2 960 - 3 940 USD
Klubbat pris
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst
+46 (0)727 33 24 02
Sir Robert Ponsonby Staples
(Storbritannien, 1853-1943)

Swans on the pond.

Signerad R. Ponsonby Staples. Duk 112 x 72 cm.

Proveniens

Inköpt på Börjesons Konsthandel, Göteborg, omkring 1950.
Därefter i arv.

I familjesätet för familjen Staples, Lissan House, på norra Irland, finns en akvarell som visar det föreliggande motivet med titeln "Swans on the pond".