659
1565246

Ulrica Fredrica Pasch

(Sverige, 1735-1796)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 600 - 4 500 EUR
3 760 - 4 700 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst
+46 (0)727 33 24 02
Ulrica Fredrica Pasch
(Sverige, 1735-1796)

”Magdalena Sophia Wrangel af Sauss” (gift Nauckhoff) (1764-1788)

Påskrift a tergo "Magdalena Sophia Wrangel f. den 2 september 1764". Duk 67 x 52 cm. Äldre förgylld ram.

Proveniens

Henrik Johan Nauckhoff (1744-1818), därefter i arv.

Sixten Strömbom, "Index över svenska porträtt", 1935/43, band II, sid 943. (SPA 1925:1482).

Magdalena Sophia Wrangel af Sauss föddes 2 september 1764. Gift 18 december 1787 på Valinge med Henrik Johan Nauckhoff (1744-1818). Paret fick sonen Johan Otto Nauckhoff. Magdalena Sophia Wrangel af Sauss avled 24 år gammal den 8 oktober 1788 på Valinge, Södermanland.

Konstnär

Ulrica Fredrika Pasch var en svensk bildkonstnär. Till en början studerade hon och brodern Lorens Pasch d.y för fadern Lorens Pasch d.ä. Kvinnor fick inte studera måleri på akademien under denna tid då det innefattade studier av nakenmodell. Pasch är främst känd som porträttmålare i vilken genre hon under tio års tid försörjde sin fader och syster medan brodern studerade utomlands. Pasch var en av de första kvinnorna som valdes till ledamot i Konstakademien 1773. Pasch hade en framgångsrik karriär och målade ofta porträtt av kungafamiljen och hovet. Hon ansökte dock upprepade gånger förgäves för en pension.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm och i svenska slotts- och herrgårdssamlingar.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?