656
1549149

Johan Laurentz Jensen

(Danmark, 1800-1856)
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
27 100 - 31 600 EUR
28 400 - 33 100 USD
Klubbat pris
400 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Johan Laurentz Jensen
(Danmark, 1800-1856)

Stilleben med stockrosor, prästkragar, blåklint, vallmo, kornax, rönnbär och en fruktkorg.

Signerad och daterad 1848. Duk 102 x 78 cm. Originalram i empire.

Proveniens

Redaktör Edvard Meyers auktion, oktober 1852, kat. nr 26.
Uppsala Auktionskammare, Kvalitetsauktion, 28 maj 2004, kat. nr 91.
Privatsamling.

På Det Kongelige Danske Kunstakademi studerade I.L. Jensen för C.W. Eckersberg (1783-1853) och blomstermålaren C.D. Fritzsch (1765-1841). År 1821 bestämde han sig för att ägna sig åt blomstermåleriet och reste till Paris för att studera för de två flamländska bröderna Gérard (1746-1822) och Cornelis van Spaendonck (1756-1840). Efter att ha återvänt till Danmark anställdes han på Den Kongelige Danske Porcelænsfabrik, där han bland annat dekorerade porslinstallrikar och stora prydnadsvaser till kungafamiljen. I. L. Jensen blev den ledande blomstermålaren i Danmark och han hade en stor skara framför allt kvinnliga elever. Hans produktion sträcker sig från blommotiv till fruktmotiv, eller en blandning av båda, som i den aktuella målningen, till blomkrukor, vildblommor och enkla blomsterstudier. Han målade både vilda och odlade blommor så nära verkligheten som möjligt. Den här målningen är ett fint exempel på hur mästerligt I. L. Jensen kunde återge alla typer av blommor så att de såg ut som i naturen, t.ex. de små blå blåklintarna eller de färgglada stockrosorna bakom den överdådiga korgen, som är full av färska frukter.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?