655
1539335

Pieter Angellis, tillskrivna

(Frankrike, 1685-1734)
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
27 000 - 36 000 EUR
28 200 - 37 600 USD
Klubbat pris
370 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Pieter Angellis, tillskrivna
(Frankrike, 1685-1734)

Marknadsscener efter Frans Snyders; ”Der Obstmarkt”, ”Der Gemüsemarkt”, ”Der Wildbrethändler”, ”Der Fischmarkt”

Pannå, vardera 26,5 x 35,5 cm. Äldre förgyllda ramar.

Proveniens

Hertigen av Norfolk
Christie's, stämplad a tergo.
Gösta Stenmans samling. (929, 930, 931, 932)

West Ham Free Picture Exhibition, ”Fifth Annual Exhibition”, Easter 1899. (Utlånade av hertigen av Norfolk, troligtvis Henry Fitzalan-Howard (1847-1917) 15:e hertigen av Norfolk.

Hella Robles, ”Frans Snyders”, 1989, jfr ”Die vier Märkte” (”Der Obstmarkt”, ”Der Gemüsemarkt”, ”Der Wildbrethändler”, ”Der Fischmarkt”) i samlingarna på Eremitaget, St Petersburg , sid 190-195.

Bukowskis are grateful to Fred G Meijer for confirming the attribution to Pieter Angellis based on photographs.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?