610
1556157

Prins Eugen

(Sverige, 1865-1947)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 190 - 8 990 EUR
7 510 - 9 390 USD
Klubbat pris
240 000 SEK
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst
+46 (0)727 33 24 02
Prins Eugen
(Sverige, 1865-1947)

"Moln i aftonljus" / "Nattmoln ll"

Signerad Eugen samt signerad och daterad 1907-1909 a tergo. Olja på duk 70 x 70 cm.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Torups slott, Bara socken, Skåne

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Prins Eugen. Målningar, akvareller, teckningar", 10 januari - 8 februari 1925, kat. nr 71.

Inga Zachau, "Det öppna landskapets skildrare", 1991, avbildad helsida s. 241.
Prins Eugens Waldemarsudde, "Konstnärskolonin på Tyresö", 2013, avbildad helsida s. 53, jämför "Nattmolnet" avbildad s. 35.

Prins Eugens skildringar av moln har inspirerat både med honom samtida som senare konstnärer och författare. I samband med prinsens 75-års firande 1940 skrev författaren Pär Lagerqvist följande hyllningsdikt:

Molnen ha inga öden
Allting är frihet för dem
Svävade nås de av döden
Finner i Intet sitt hem.

Himmelsk historia skriver
de med en skrift som bleks
Ut av var vindfläkt som driver.
Allt är blott något som leks.

I Thielska Galleriets samlingar i Stockholm finns målningen "Nattmolnet" av Prins Eugen. Det stilla suggestiva motivet föreställer Kalvfjärden utanför Tyresö. Målningen utfördes 1901 och Prins Eugen skänkte den till konsthandlaren Ernest Thiel året därpå. Verket finns i flera versioner och föregicks av ett antal skisser och studier. Ulf Linde har beskrivit "Nattmolnet" som ett centralt verk från den nationalromantiska eran med en för tiden karakteristisk poetisk uttryckskraft.

Auktionens målning "Moln i aftonljus, Nattmoln II" är ett betagande utryck för konstnärens inneboende naturpoesi. Samtidigt vittnar de många förstudierna om prinsens intresse för meterologi och hans fascination inför väderfenomen och molnformationer.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?