52
1547376

Konsolbord, Stockholmsarbete, tidigt 1800-tal, Empire.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 720 - 3 630 EUR
2 960 - 3 940 USD
Klubbat pris
170 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgyllt och bronserat. Sarg med dekor av bladrosetter och palmettornament, uppburen av parställda örnar på imitationsmålad fotplatta. Skiva av vitspräcklig marmor. Längd 115, bredd 65, höjd 83,5 cm.