Totalvikt safirer ca 15.00 ct, totalvikt diamanter ca 0.90 ct, mått örhängen 14 X 25 mm, totalvikt 10 g.
Ett bakstycke saknas.
Gåva från Estrid Ericson (1894-1981) till en nära släkting sannolikt sent 1970-tal. Därefter i arv inom familjen. Inredningsarkitekten och formgivaren Estrid Ericson grundade, tillsammans med sin mentor Nils Fougstedt, Firma Svenskt Tenn år 1924. Inledningsvis ritade de nyskapande tennföremål och knöt tidigt till sig formgivare som Björn Trägårdh, Uno Åhrén, Anna Petrus och Tyra Lundgren. År 1927 flyttade butiken till Strandvägen i Stockholm och kom att omfatta allt inom heminredning. De tidiga möblerna i Firma Svenskt Tenn ritades av i huvudsak Åhrén och Trägårdh, men denna era tog ett abrupt slut då Estrid inledde sitt framgångsrika samarbete med Josef Frank i början på 1930-talet. Estrid Ericson hade en särställning inom formgivning och inredning, och hämtade inspiration från sina många resor utomlands.
Safirer har fascinerat genom historien. Under medeltiden ansågs de skydda mot gift, feber, och hudsjukdomar. Av naturliga ädelstensmaterial är safiren andra i hårdhet efter diamanten. Den har en hög lyster och uppskattats för sin färg. Järn och titan i kombination orsakar den blå färgen som är mest känd men safirer förekommer i flera färger. Safiren är septembers månadssten.
.