51
1543078

Konsolbord, Stockholmsarbete, Jonas Frisks art, 1800-talets början, Empire.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 630 - 5 440 EUR
3 940 - 5 910 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgyllt och bronserat. Sarg med dekor av stiliserad palmettbård ovan fält med dukatsnitt, X-formade kannelerade ben med anfanger i form av yxhuvuden och lejonmaskaroner på porfyrimiterande fotplatta. Skiva av Blybergsporfyr från Älvdalens porfyrverk, undertill med måttangivelse i tum "37 / 20". Längd 99,5, bredd 52, höjd 77 cm.