507
1546928

Cartier brosch platina med gammalslipade diamanter, Art Déco

Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
18 000 - 20 200 EUR
18 800 - 21 100 USD
Klubbat pris
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20

Totalvikt diamanter ca 4.50 ct, mått 48 X 22 mm, totalvikt 13 g. Signerad Cartier Paris, Made in France, med franska stämplar samt otydlig numrering. Anpassat etui från Cartier medföljer.

Cartier torde vara världens mest kända smyckestillverkare och redan från starten i mitten av 1800-talet har firman legat i framkant både konstnärligt och hantverksmässigt. Många håller perioden mellan de två världskrigen som den främsta i firmans historia och under art deco-perioden briljerade firman och skapade några av smyckeshistoriens främsta föremål. Ett Cartiersmycke från den epok är närmast ett måste i i en komplett smyckessamling.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?