Ca G/H vs samt baguette och fasettslipade diamanter, storlek 16.25, totalvikt 7 g. Signerad Mauboussin, Paris samt numrerad 44548. Etui medföljer. Samtida.
Mauboussin är ett av de många legendariska franska juvelhusen som grundades under 1800-tales mitt. Firman blommade kreativt under 1920- och 30-talen och deras smycken från denna viktiga period är eftersökta från konnässörer från hela världen. Än idag tillverkar de smycken med Paris som bas för sin verksamhet.