495
1547914

Ring 18K guld med runda briljantslipade diamanter, design Barbro Littmarck, W.A. Bolin

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 700 - 3 150 EUR
2 820 - 3 290 USD
Klubbat pris
28 000 SEK
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20

Totalvikt ca 1.10 ct kvalitet ca H vs, storlek ca 17/53, totalvikt 22 g. Stämplad WAB, Stockholm 1971.

Proveniens

W.A. Bolin collection

Barbro Littmarcks arbeten kännetecknas av guld i skulpturala modernistiska former med ofta stiliserade fjäder- och växtlikande formationer med ett enormt driv i formgivningen. Metallen ackompanjeras ofta med olika kraftfulla färgstenar i lekfulla kombinationer enligt 1960-70-talets mode.
Littmarck är även känd för sina naturtrogna broscher i form av blomkorgar. Dessa visar också prov på hennes skicklighet att använda guld i form av realistiska flätade korgar med färgstenar, diamanter, pärlor och emalj som växter och blommor. Hennes arbeten i silver är också välkända.

Läs artikeln

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?