Med runda briljantslipade diamanter, pärlor och rubiner, mått 35 X 23 mm, totalvikt 16 g. Stämplad WAB, Stockholm 1974.
W.A. Bolin collection
Barbro Littmarcks arbeten kännetecknas av guld i skulpturala modernistiska former med ofta stiliserade fjäder- och växtlikande formationer med ett enormt driv i formgivningen. Metallen ackompanjeras ofta med olika kraftfulla färgstenar i lekfulla kombinationer enligt 1960-70-talets mode.
Littmarck är även känd för sina naturtrogna broscher i form av blomkorgar. Dessa visar också prov på hennes skicklighet att använda guld i form av realistiska flätade korgar med färgstenar, diamanter, pärlor och emalj som växter och blommor. Hennes arbeten i silver är också välkända.