491
1547888

Brosch guld med turkoser och gammalslipade diamanter, C.E. Bolin St Petersburg 1860-1875, verkmästare Robert Schwan

Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
18 000 - 20 200 EUR
18 800 - 21 100 USD
Klubbat pris
188 000 SEK
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20

14K guld, totalvikt diamanter ca 0.80 ct, mått 45 X 15 mm, totalvikt 6 g. Mästarstämpel RS för Robert Schwan.

Proveniens

W.A. Bolin collection

Moskva, Kremls Museer, 2001, "W.A. BOLIN Bolin in Russia Court jeweller late XIX-early XX centuries", katalognummer 100, s. 165.

I mitten av 1840-talet tillverkades en av Bolins och världens mest kända tiaror troligen under ledning av verkmästare Robert Schwan, den så kallade Vladimirtiaran. Tiaran är numera i den brittiska kungafamiljens ägo och bars ofta av Drottning Elizabeth II. Den beställdes år 1843 som en gåva till den blivande kejsarinnan Maria Alexandrovna som sedemera testamenterade den till sin son Storfurst Vladimir vars hustru Storfurstinnan Maria Pavlovna ofta bar den vackra tiaran.

Läs artikeln

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?