48
1556179

Konsolbord, av Olof Christian Lindmark (mästare verksam i Stockholm 1779-1813), Gustavianskt.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 600 - 4 500 EUR
3 760 - 4 700 USD
Klubbat pris
46 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgyllt och bronserat. Sarg med skuren dekor av vinranka och pärlstav, kragade kannelerade ben med rosettanfanger, benkryss med dekor av bandfläta och krönande urna med girlander. Skiva av vitspräcklig marmor. Signerat OCL två gånger, samt märkt "Kapten Coyet Sundbyholm". Längd 84,5, bredd 44,5, höjd 80 cm.

Proveniens

Kapten Gustaf August Coyet (1809-93),
Sundbyholms slott, Sundby socken, Södermanland.
Därefter i arv till hovmarskalk Gustaf (Gösta) Johan Coyet (1853-1924).
Sedermera i samlingarna på Torups slott, Bara socken, Skåne.

Olof Christian Lindmark fick sin utbildning hos Adam Flodin (förgyllare verksam i Stockholm 1758-1774). Sedan han öppnade sin egen verkstad kom han även att erhålla privilegium för spegeltillverkning.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?