476
1547873

Dosa, silver och opak grön emalj, Bolin, Moskva 1912-1917.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 280 - 2 730 USD
Klubbat pris
38 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Exklusiv och sällsynt dosa med avfasade hörn. Silverlocket och sidorna täckt med mossgrön matt opak emalj. På locket applicerade silverornament med en vattensprutande maskaron. Senare stämplad W.A. Bolin Stockholm 1917. Mått 5,3 x 5,3 cm.

Proveniens

W.A. Bolin Collection

Läs artikeln