468
1547866

Kaffeservis, tre delar, silver, W.A. Bolin, Stockholm 1946. Rokokostil.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 600 - 4 500 EUR
3 760 - 4 700 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Bestående av kaffekanna, gräddsnäcka och sockerskål. Invändigt förgyllda. Päronformad, på oval fot, rikligt dekorerad med blomsterornamentik och rocailler, locken med krönande bukett. Kaffekannans handtag i trä. Kannans höjd 27,5 cm. Total vikt 2247 g.

Proveniens

W.A. Bolin Collection

1946 utlystes en tävling för att utmana dåtidens bästa svenska silversmeder att visa att deras skicklighet var lika med de gamla mästarnas skicklighet. Kaffekannan som återges i denna servis av Bolin är en kopia av Mikael Åströms mästerverk från 1764.
Ritningen av originalet finns bevarad på Nationalmuseum i Stockholm.

Läs artikeln

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?