462
1547905

Bordsur, silver och onyx, W.A. Bolin, Moskva 1912-1917.

Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
6 310 - 7 210 EUR
6 620 - 7 570 USD
Klubbat pris
540 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Grön onyx och silver. Modellerad som en balusterformad klassicerande urna, mynning med ett brett silverband med dekor av godroner, bandfläta och pärlstav. Livet med djärvt slingrande bärande och knoppande växtslingor, ovan övergående i kvinnoformade grepar, nedan omslutandes den försilvrade urtavlan med arabisk sifferindex, basen med en bred genombruten bård med dekor av akantus och pinjekottar ovan en lagerstavsornerad oktagonal sockel av svärtat trä. Senare stämplad Stockholm 1919. Höjd 53,5 cm. Vikt cirka 27 kg.

Proveniens

W.A. Bolin Collection

Enligt arbetskortet har två stycken levererats. Den andra, stämplad i Stockholm 1919, såld på Bukowskis Internationella Höstauktion 1999, Auktion 514, katalognummer 924.

Läs artikeln

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?