461
1547849

Praktfat/skål, granit med silverdekor, Bolin, Moskva 1912-1917.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 510 - 5 410 EUR
4 730 - 5 680 USD
Klubbat pris
65 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Röd granit med silverdekor längs kanten i form av frukter och blommande kvistar. Senare stämplad W.A. Bolin, Stockholm 1919. Diameter 43,5 cm. Vikt ca 13 kg.

Proveniens

W.A. Bolin Collection

W.A. Bolin 200 år, "Smycken & Silver för tsarer, drottningar och andra", Stockholm 1996, katalognummer 40.
Moskva, Kremls Museer, 2001, "W.A. BOLIN Bolin in Russia Court jeweller late XIX-early XX centuries", katalognummer 138, s. 181.

Red. Christian Bolin, Pavel Bulatow, "W.A. BOLIN Bolin in Russia Court jeweller late XIX-early XX centuries", utställningskatalog, New Hermitage-one Moskva 2001, avbildad s. 181, katalognummer 138.

Läs artikeln

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?