457
1547843

Ett par praktkaraffer för vin, slipat glas med silverbeslag. Wilhelm Bolin, Moskva 1912-1917.

Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
27 000 - 31 500 EUR
28 200 - 32 900 USD
Klubbat pris
660 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Balusterformade, livet med ett diamant- och solstrålemönster. Kragen och halsen monterade med silver i form av gjutna akantuslöv, handtagen graverade med vridna löv, det gångjärnsförsedda locket dekorerat med en naturalistisk svan med böjd hals. Rund bas dekorerad med akantusblad. Senare stämplade W.A. Bolin, Stockholm 1917 och 1921. Höjd 38,5 cm.

Proveniens

W.A. Bolin Collection

W.A. Bolin 200 år, "Smycken & Silver för tsarer, drottningar och andra", Stockholm 1996, katalognummer 39.
Moskva, Kremls Museer, 2001, "W.A. BOLIN Bolin in Russia Court jeweller late XIX-early XX centuries", katalognummer 137.

Magdalena Ribbing m.fl., "Smycken & Silver - för tsarer, drottningar och andra, W.A. Bolin 200 år", Västerås 1996, avbildade och omnämnda på sidorna 114-115.
Red. Christian Bolin, Pavel Bulatow, "W.A. BOLIN Bolin in Russia Court jeweller late XIX-early XX centuries", utställningskatalog, New Hermitage-one Moskva 2001, illustrerade katalognr 137, s. 180 samt skiss avbildad s. 166, katalognummer 102.

Originalritningen till praktkannorna finns bland annat avbildad i boken "Smycken & Silver - för tsarer, drottningar och andra, W.A. Bolin 200 år" samt i utställningskatalogen till den stora 200-års jubileumsutställningen i Kreml. Där anges skissen vara från omkring år 1900.

Läs artikeln

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?