Två putti i silver, en bevingad förställande Amor med pilar och en som plockar vindruvor. Båda signerade Aug. Moreau, senare stämplade i Stockholm 1917. Ristade inventarienummer 10252 och 10253. Höjd 10,5 och 10,7 cm. Total vikt 1090 g.
W.A. Bolin Collection
När Henrik Conrad Bolin dog övertogs företaget av hans son Wilhelm som var internationellt skolad i Paris, London och Amsterdam. Hans verksamhet expanderade snabbt och han tog in franska konstnärer som Auguste Moreau i verkstaden i Moskva och öppnade kontor i Paris, London och Berlin. Efter 1917 öppnade man kontor även i Oslo och Köpenhamn.