441
1547852

Karaff, slipat glas och silver, verkmästare Maria Linke, Shanks & Bolin, Moskva 1886.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 710 - 3 610 EUR
2 840 - 3 780 USD
Klubbat pris
28 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Slipat glas i form av stjärnor, strikt cylindriskt handtag och ledat lock i silver med tumgrepp samt monogram WA. Höjd 25 cm, bredd 14 cm, längd 16 cm.

Proveniens

W.A. Bolin Collection

Firman Shanks & Bolin, Magasin Anglais startade i Moskva 1852 och bestod av James Stuart Shanks och Henrik Conrad Bolin. Samarbetet pågick fram till Henrik Conrads död 1888.

Många av Bolins exklusiva silverföremål tillverkade i Moskva bär förutom, firmans stämplar, även initialerna ML. Detta ML står för Marie Linke som var en av de främsta verkmästarna som Bolins anlitade. Enligt Tatjana Muntjans forskning i utställningsboken 'W.A. Bolin, Bolin in Russia', 2001, finns Maria Linke registrerad som ägare till en verkstad 1866-1894. Hon var gift med preussaren Edward Linke och fick sonen Konstantin som gick i sin mors fotspår och sedermera också blev verkmästare hos Bolin där hans verk märkts med initialerna KL.

Läs artikeln

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?