431A
1567924

Sigill, guld, lapis lazuli, för ätterna Falkenberg af Trystorp och Sprengtporten, 1800-talets mitt.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 150 - 3 600 EUR
3 290 - 3 760 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Guld 18 karat, skaft i form av riddarrustningshandske, med arm av lapis lazuli, hållande en stamp med sigillplatta av karneol med monogram under friherrekrona. i andra änden sigillstam av heliotrop med alliansvapen för ätterna Falkenberg af Trystorp och Sprengtporten under friherrekrona. Originaletui, längd cirka 98 mm, totalvikt 63,1 g.

Proveniens

Friherre Henrik Gabriel David Falkenberg af Trystorp (1818-1882) gift 1850 med friherrinnan Aurora Louise Ulrika Sprengtporten (1827-1899). Sigillet upptaget i hennes bouppteckning 1899.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?