Fanerat med mahogny, björk och lönn. Oval glasad skiva inneslutandes sammetsklädd inredning, på fyra raka nedåt avsmalnande ben med kryss. Längd 81, bredd 55,5, höjd 75 cm.
Samlingarna på Torups slott, Bara socken, Skåne.
Se Svenska slott och herresäten: Skåne del II, Alhems: Malmö, 1966, avbildat sid. 356; Se även Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början: Skåne, Nordisk familjeboks tryckeri: Stockholm 1909, avbildat sid. 17.