Rörstrands eller Mariebergs tillverkning. Bricka av fajans med dekor i sepia av Karlberg slott efter akvarell av Johan Fredrik Martin. Sengustavianskt underrede utfört av mahogny samt mahognyfaner. Längd 89,5 bredd 61, höjd 76 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Fläckar.