Sockerskål på trepassformad fot med dekor av meanderbård, tassar och djurhuvuden. Godronnerad cuppa och locket med krönande kotteknopp. Invändigt förgylld. Undertill gravyr och ägarstämpel. Även locket med stämplar. Sked med oidentifierad mästare, 1817. Höjd 26 cm. Totalvikt 700 g.