Mahogny samt mahognyfaner. Beslag och listverk av förgylld mässing. Oval skiva av grönlackerad plåt med genombruten gallerkant. I sargen låda samt utdragbar bricka. Raka nedåt avsmalnande ben med X-format kryss. Signerat ASL samt märkt SEAST för Stockholms snickarämbete på lådkanten. Längd 69,5, bredd 53,5, höjd 75 cm. Nyckel medföljer.