351
1564793

Luktddosor, två stycken, delvis förgyllt silver, en stämplad CW, troligen Danmark 1700-tal. Louis XVI.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
360 - 540 EUR
376 - 563 USD
Klubbat pris
3 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Urnformade på fyrkantig fot med avfasade hörn och toppiga lock. Dekor av bladfestoner, pärlstav och bladkransar. Höjd ca 9,5 cm vardera. Total vikt 134 g.

Tilläggslista

CW står möjligen för Christian Winther i Thisted (ca 1743-1753).

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Torups slott, Bara socken, Skåne.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?