34
1556175

Bord, av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813), signerat och daterat 1781, Gustavianskt.

Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
18 100 - 27 100 EUR
19 100 - 28 600 USD
Klubbat pris
660 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fristående. Fanerat med amarant, björk och lönn. Inläggningar med optisk reliefverkan. Rik beslagsornamentik av förgylld brons. Rektangulär skiva av Carraramarmor inom en list med dekor av pikerade fält. I sargen två lådor, lådfronter och långsidor med en löpande nedsänkt fris av bandfläta, fleuroner och flikade blad, på fyra kvadratiska nedåt avslamnande ben med inläggningar av lagerhängen och avslutande mässingshylsor. Signerat i lådan med handskriven etikett "Gottlieb Iwerson / schattulmakare och snickare / i Stockholm Ao/ 1781 ". Längd 55, bredd 35,5, höjd 74,5 cm. Nyckel medföljer.

Proveniens

Greve Gustaf Malcom Hamiltons (1826-1914) samlingar på Hedensberg, Västmanland, enl anteckning i bordet inköpt på auktion 1884.
Bukowskis auktion A204, 1915, katalognummer 139.
Bankiren, samlaren och donatorn John Håkansson (1846-1917) inköpt på ovanstående auktion.
Hans änka Johanna Håkansson (1853-1919), av henne
avyttrat före 1919.
Sedermera i samlingarna på Torups slott, Bara socken, Skåne

Ernst Fischer: Kongl. slottssnickaren och schatullmakaren Gottlieb Iwersson, Göteborg 1916, sid 54 nr 5, avbildat plansch 13.

Svenska slott och herresäten, Västmanland,
Stockholm 1910: Hedensberg, sid 13.

Slott och herresäten i Sverige: Skåne del II, Alhems: Malmö, 1966: Torup, avbildat sid. 358.

Hela sin verksamhetstid, fram till sin död 1813, snickrade Iwersson intarsiadekorerade möbler med rika beslagsuppsättningar med mer eller mindre av Haupts attribut. Alltid med de exklusivaste materialen. Detta även under den efterföljande sengustavianska perioden, då släta mahognymöbler med mässingsdetaljer var det förhärskande och då Iwersson var den tongivande snickaren.

Läs artikeln

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?