339
1559597

Benjamin Berent, bägare, delvis förgyllt silver, Danzig (verksam 1713-1756).

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 350 - 1 620 EUR
1 410 - 1 690 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Delvis förgylld, runt livet infattade mynt från Karl XI och Karl XII av en- och tvåmarks valör mot en grund av berain-ornamentik mot mattpunsad fond: 5 stycken enmarksmynt från 1686 till 1711 och 15 tvåmarksmynt från 1662 till 1716 samt i botten en Fredrik I:e riksdaler från 1725. Höjd 17 cm. Diameter upptill 11,5 cm. Vikt 456 g.

Proveniens

Bukowskis internationella höstauktion 1999, Auktion 514, katalognummer 929.
MISAB, Auktion 33, 2019, katalognummer 1153

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?