Delvis förgylld, cylindriskt, på livet tre graverade figurscener, stående på tre fruktornerade kulfötter med bladanfanger, svängt handtag med rikt driven dekor, på locket graverad vapensköld med örn hållandes svärd och krona. Höjd 20,2 cm, vikt 1416 g.
Tidigare Edward Liljewalch därefter i arv till Överste Carl Tillman Linköping. Därefter i arv inom familjen.
Gravyr sannolikt från 1700-talet.