336
1547338

Johan Ståhle, dryckeskanna, delvis förgyllt silver, (verksam 1677-1687 (1694)), Stockholm. Barock.

Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 510 - 6 310 EUR
4 730 - 6 620 USD
Klubbat pris
90 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Delvis förgylld, cylindriskt, på livet tre graverade figurscener, stående på tre fruktornerade kulfötter med bladanfanger, svängt handtag med rikt driven dekor, på locket graverad vapensköld med örn hållandes svärd och krona. Höjd 20,2 cm, vikt 1416 g.

Proveniens

Tidigare Edward Liljewalch därefter i arv till Överste Carl Tillman Linköping. Därefter i arv inom familjen.

Gravyr sannolikt från 1700-talet.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?