Omkring 1930. Röd botten med stora polykroma landskapsmedaljonger den mittersta föreställande "Moses hittas i vassen". Mörkblå huvudbård med blom- och arabeskranka samt stora kartuscher. Signerad Mehdizadeh.
Inköpt på 1940-talet av nuvarande ägares familj.