Röd botten med stiliserat arabeskmönster i gult. Bred mörkblå huvudbård med kartuscher.
"Lotto-mattor" har fått sitt namn från renässansmålaren Lorenzo Lotto (ca 1480 – 1556). Lotto skildrade ett exemplar i "Elemosina di sant Antonino", 1542, Venedig, även om de också förekommer i andra och tidigare verk som t.ex. som Sebastiano del Piombos "kardinal Bandinello Sauli", från 1516. Det indikerar att de tidigaste exemplen är åtminstone mycket tidigt 1500-tal. Mönstret fortsatte att vara populärt fram till slutet av 1700-talet.